
Kod dekompenzacije srca pumpanje srca postaje nedjelotvorno zato što je mišić oslabio od bolesti ili zato što postoji mehanička greška u zaliscima koji reguliraju kolanje krvi. Ako srce ne može održavati normalni kapacitet, u venama koje vode u srce, nakuplja se krv. Dekompenzacija srca katkada pogađa samo jednu stranu srca, ali češće obje strane. Ako je zahvaćeno cijelo srce, to se stanje naziva kongestivna dekompenzacija srca.
Kod dekompenzacije lijevog srca vene, koje odvode krv iz pluća, prenapune se krvlju (kongestija). Zbog toga pluća nabreknu i prepune se tekućinom koja iz krvnih žila odlazi u plućna krila. Kod dekompenzacije desnog srca krv se nakuplja u venama koje vode u srce iz drugih dijelova tijela, pa zahvaćeni dijelovi nabubre – najočitije na nogama. Usprkos nazivu, zatajivanje srca nije bolest koja neposredno ugrožava život. Posljedice uglavnom ovise o težini osnovne bolesti.
Dekompenzacija srca simptomi
Katkada se pluća toliko prepune krvlju da se za vrijeme disanja čuje krkljanje. Mogu se javiti i bolovi u prsima i pjenušav ispljuvak (slina), prošaran krvlju. Tekućina u plućima smanjuje otpornost na infekcije, te je upala pluća najčešća “nuzbolest” kod bolesnika s dekompenzacijom lijevog srca.
Učestalost
Dekompenzacija srca je prilično česta; godišnje se to stanje razvija kod otprilike jedne na 130 osoba (u Velikoj Britaniji). Ako vas liječnik već liječi zbog srčane tegobe, vjerojatno znate da ste skloni dekompenzaciji srca.
Opasnosti
Neliječena dekompenzacija srca može opteretiti cijeli sustav i završiti smrću. Ako se dekompenzacija srca izliječi, jedina opasnost prijeti od osnovnog uzroka.
Što poduzeti?
Ako smatrate da imate dekompenzaciju srca, obratite se liječniku koji će vam izmjeriti krvni tlak i reći da odnesete mokraću na analizu kako bi ustanovio jesu li pogođeni bubrezi. Dijagnostičke pretrage će vjerojatno obuhvatiti rendgenski pregled radi otkrivanja plućnih tegoba i veličine srca. Elektrokardiogram (EKG) će omogućiti liječniku da odredi je li vam srce opterećeno. Možda će biti uputno obaviti i druge pretrage radi otkrivanja osnovnog uzroka.
Dekompenzacija srca liječenje
Samopomoć: mnogo se odmarajte kako biste sačuvali energiju; no, premda morate smanjiti tjelesne aktivnosti,ne dajte se prikovati uz krevet. Udoban naslonjač je bolji od kreveta. Osim toga, dekompenzacija srca ne znači da se morate doživotno obuzdavati. Liječenje dekompenzacije i osnovne bolesti može završiti povratkom na uobičajene aktivnosti.
Čak i dok mirujete, mičite i dalje nogama, često mijenjajući položaj ili opuštajući i napinjući mišiće nogu. Budući da je protok krvi kod osobe s dekompenzacijom srca usporen, krv je sklona zgrušavanju, naročito u nogama i zdjelici, ako se ne ubrza pokretanjem mišića nogu.
Budući da sol potiče nakupljanje tekućine u tijelu, smanjite uzimanje soli.
Stručna pomoć: pored liječenja osnovnog uzroka, liječnik će vam odrediti lijekove koji će vam olakšati život. Među njima su diuretici od kojih ćete mokriti više no inače i tako smanjiti količinu tekućine u tijelu. Najbolje je da se takva sredstva uzimaju ujutro, zato što je zgodnije često mokriti danju. Liječnik može propisati i neko drugo sredstvo za jačanje rada srca, naročito kad se radi o nepravilnosti ritma. Liječnik će pažljivo nadzirati količinu i vrijeme doziranja, jer prekomjerna doza može izazvati mučninu. Važno je pridržavati se liječnikovih uputa i ne prekinuti s terapijom sve dok vam to liječnik ne kaže, makar i mislili da vam ona više nije potrebna.
Ako morate dulje vremena mirovati u krevetu, morat ćete piti antikoagulanse protiv grušanja krvi. U određenim vremenskim razmacima mora se uzeti uzorak krvi kako bi liječnik mogao provjeriti je li doza ispravna. Prekomjerna doza antikoagulacijskih sredstava može uzrokovati krvarenje u crijeva, kožu ili mokraću.
Akutna (iznenadna) dekompenzacija srca, s vrlo jakim gubitkom daha, traži hitnu liječničku intervenciju. Bolesnik mora odmah u bolnicu gdje ga se može priključiti na aparat za kisik i dati mu injekcijama lijekove koji odmah djeluju.
Dugoročni izgledi
Lijekovi će vam olakšati disanje i smanjiti otoke. Ako dekompenzacija srca dostigne stupanj kad više ne reagira na mirovanje i terapiju, postoji oblik liječenja koji pruža određenu nadu: transplantacija (presađivanje) srca. Nadomještavanje bolesnog srca zdravim srcem, koje se uzima sa žrtava prometnih nesreća ili moždanog oboljenja, pokazalo se vrlo djelotvornim u nekim slučajevima, ali je ta operacija još u eksperimentalnom stadiju, pa rizik treba uskladiti s bolesnikovim izgledima bez takvog liječenja.